What's Happening!

Wednesday, October 29, 2014

5:30AM-8:30AM Kish Volleyball Practice A-0400/Gym Jordan
9:00AM-10:30AM AVF Advisory Committee Meeting A-1410D VanHise
9:00AM-11:00AM Bookstore Staff Meeting C-2161 Anderson
9:00AM COMPASS Testing A-1300 Morgan
10:00AM-3:00PM Black Student Union Recruitment Table C1-Lobby Barnes
10:00AM-5:00PM PrairieCat Delegates Assembly Meeting A-1225 Zilm
12:00PM-1:00PM Business Office Meeting C-2141 Young
12:00PM-1:00PM Equality Club Meeting C-1121 Irmen
1:00PM COMPASS Testing A-1300 Morgan
1:00PM-2:30PM Latinos Unidos Meeting C-1121 Eggleston
1:00PM-2:00PM Service Catalog Meeting A-1218 Korineck
1:30PM-3:00PM Kish Men's Basketball Practice A-0400/Gym Buss
2:00PM-5:00PM LGBTA Partnership's Ally Training Cancelled Irmen
2:00PM-3:00PM Software in Classroom Meeting/Part 2 A-1224 Korineck
2:00PM-4:00PM Biology 101 Field Trip/Back-Up Room C-2261 Dudek
2:30PM-3:30PM Emergency Preparedness Committee Meeting A-1228 Ludwig
2:30PM-4:00PM Phi Theta Kappa Meeting C-1121 Menafee
3:30PM-5:30PM Kish Women's Basketball Practice A-0400/Gym Jordan
4:00PM COMPASS Testing A-1300 Morgan
4:00PM-7:40PM NIU/NURS 247 Concepts, Issues, Strategies Class B-1201 Zilm
6:00PM-7:30PM CRT Advisory Meeting B-1403 VanHise
6:00PM-9:30PM CE-082-3001 Pharmacy Technician Class A-1330 Fry
6:00PM-9:30PM CE/Phlebotomy Review Class A-1217 Fry
6:30PM-9:00PM CE/CMM-700-3001 Microsoft Excel Class A-1221 Zantout

 

Thursday, October 30, 2014

5:30AM-8:30AM Kish Volleyball Practice A-0400/Gym Jordan
8:00AM-9:50AM Math 086 Class A-1221 Lelko
8:00AM-4:00PM Hospitality Room Finnish Visitors A-1228 Tiggelaar
8:00AM-9:30AM Enrollment Management Committee Meeting C-1121 Smith
8:30AM-9:30AM Introduction to Education/Extra Class Time B-1277 DeSeife
9:00AM COMPASS Testing A-1300 Morgan
9:30AM-11:30AM Aramark Meeting C-2141 Ludwig
10:00AM-11:00AM Richard T. Crane Tech Prep High School Visit A-1225 Law
10:00AM-11:00AM IT Meeting A-1260 McGarry
10:00AM-12:00PM ARR Interviews C-1265 Acardo
10:00AM-3:00PM Black Student Union Recruitment Table C1-Lobby Barnes
10:30AM-11:30AM Planning Meeting for ECC A-1270 Harris
12:00PM-1:00PM Future Educators Association Meeting C-1121 Lord
12:00PM-2:00PM "Chalk the Walk" Courtyard by Diversity Center Hoecherl
12:30PM-1:45PM Computer Testing Class A-1350 Tiggelaar
12:30PM-4:00PM Visiting Angels Recruiter B2-Lobby Beinarauskas
12:45PM-2:15PM ADN Meeting for December Graduates B-1276 Sanchez
1:00PM-3:00PM Teboda Rejuvenate Your Retirement Meeting A-1251 Zilm
1:00PM-3:00PM Nursing Student Acceptance Meeting B-1234 Soost
1:00PM COMPASS Testing A-1300 Morgan
1:30PM-2:30PM Adult Ed Department Meeting C-1207 Wagner
1:30PM-3:00PM Kish Men's Basketball Practice A-0400/Gym Buss
2:00PM-4;00PM A Capella Student Group A-1202 Ciaccio
2:15PM-4:00PM Physics/Engineering Faculty Interviews C-1258 Edgecombe
2:30PM-5:30PM Nursing Computer Class A-1221 Ormond
2:30PM-3:30PM DOL Apprenticeship Meeting A-1410d Pohl
3:00PM-4:00PM Orientation Meeting C-2125 Law
3:30PM-5:30PM Kish Women's Basketball Practice A-0400/Gym Jordan
4:00PM COMPASS Testing A-1300 Morgan
4:00PM-5:00PM CE/MRT-702-3001 T'ai Chi for Older Adults B-2301 T. Griffin
5:00PM-6:30PM Aurora University Recruiter Table A1-lobby Ament
6:00PM-8:00PM KCEA Negotiations Meeting A-1225 Acardo
6:00PM-9:30PM CE/CTR-713-3001 Veterinary Assistant Class A-1330 Fry
6:30PM-9:00PM CE/CMM-700-3001 Microsoft Excel Class A-1221 Zantout

 

Friday, October 31, 2014

7:00AM-10:00AM Business Development Temporary Office Area C-1118 Zilm
8:00AM-12:00PM IT Temporary Office Area C-1133/C-1134 Armstrong
8:00AM-10:00AM Counselors Meeting C-2125 Ament
9:00AM COMPASS Testing A-1300 Morgan
9:30AM-4:00PM GED Testing A-1300 Morgan
9:10AM-12:30PM Chemistry Exam/Time Extending C-1257 Potts
10:00AM-4;00PM Hodson Webinar A-1102 Hodson
12:00PM-2;00PM ARR Interviews C-1265 Acardo
1:30PM-2:30PM Enrollment Verification Roster Meeting C-2141 Mantick

 

Saturday, November 1, 2014

7:30AM-12:30PM ALBAT Apprenticeship Classes C-1253/C-1254/C-1256/C-1258/C-1257 Zilm
8:00AM-2;00PM Carlow Oreintation A-1225 Parks
8:00AM-12:30PM TPM-110-3001 Massage Technique Class A-1244 Bogdonas
8:00AM-12:15PM NUR-100-3003 Basic Nurse Assistant Class B-1258 B. Peters
8:30AM-12:00PM CE/CTR-710-3001 Personal Fitness Class A-1330 Fry
10:30AM-3:30PM CE/CTR-710-3001 Personal Fitness Testing A-1403(Wellness Center) Fry

 

Sunday, November 2, 2014

8:00AM-4:00PM Gommel Family Reunion A-1273E&W/A2-Lobby Zilm

 

Twitter Facebook Youtube Foursquare

Supporting our Veterans